Karlovy Vary přitahují ruské investory
Ruští podnikatelé pokládají investice do lázeňských staveb v České republice za prestižní a daleko bezpečnější než podobné podnikání v Rusku.

Moskva 30. května
Proto si oblíbili například západočeské lázně Karlovy Vary. Ruským vlastníkům patří nejdražší městské hotelové řetězce Imperial a Bristol, v loňském roce začali financovat stavby dalších dvou hotelů ruské společnosti Inteko a Sistěma, napsal ruský deník Vedomosti.
_Poslední velkou ruskou investici v lázeňském městě slibuje ruská stavební společnost Inteko, která už loni vydražila pozemek na stavbu luxusního hotelu. V současné době se věnuje přípravě projektu a hledá realizátora. Předpokládaný objem investic dosáhne asi deseti milionů dolarů, citovaly Vedomosti zástupce Inteko.
_V loňském roce dokončila stavbu hotelu v západočeských lázních i ruská společnost Sistěma. Lázeňský komplex pro 128 hostů se rekonstruoval tři roky a stál několik desítek milionů dolarů. Hotel v Karlových Varech vlastní i moskevská radnice.
_Rusové začali skupovat, opravovat a stavět nemovitosti v Česku na začátku 90. let. "Bylo k tomu několik důvodů: především nízké ceny, zvláště ve srovnání s Moskvou, a popularita Česka u ruských turistů. Bylo zde mnoho hotelů postavených v době socialismu, které byly nepřijatelné pro Evropany, ale nám nevadily," citovaly Vedomosti Marinu Smirnovovou z konzultační společnosti Colliers International.
_V polovině 90. let stála slušná nemovitost v Karlových Varech kolem 100.000 dolarů, uvedly Vedomosti. Dnes průvodci ruským turistům ukazují, který hotel má ruské majitele. Některé ruské turistické průvodce uvádí, že v ruských rukou je až 70 procent karlovarských domů.
_Podle zasvěcených například patří dva hotely - Dům Pavlova a Kolonnada - ruskému režiséru a herci Nikitovi Michalkovovi. Jeho referent Denis Baglaj ale tuto informaci popřel. Šest hotelových domů vlastní ruský podnikatel Alexandr Rebenkov, síť karlovarských hotelů patří také ruskému byznysmenu Borisu Kočerovovi. Ruští vlastníci ale většinou nechtějí o svém majetku v zahraničí mluvit.
_"Mnoho ruských společností vlastní nemovitosti v Česku, ale informovat o tom nespěchají. Většinu domů koupili náhodou. Pro mnohé to ani není byznys, ale otázka prestiže," míní ředitel firmy Orange Ring Hotel Management Sergej Kolesnikov.
_Jiní experti se domnívají, že vlastnictví nemovitosti v Česku má pro Rusy i psychologický význam. "Investiční risk je tady nižší: je tu dlouho existující trh, dobrá úroveň obslužnosti, vysoká návštěvnost na rozdíl od ruských lázní, které jsou sezónní," míní analytička Irina Ušakovová.