Letiště v Karlových Varech čeká větší provoz
Karlovy Vary 28. června
Karlovarský kraj předpokládá, že po modernizaci ranveje a signalizačního zařízení na jeho mezinárodním letišti se zvýší roční počet startů a přistání o pět až deset procent. Do dvou etap obnovy a rekonstrukce mezinárodního letiště, které dnes stavební firmy předaly do užívání, investoval kraj více než 150 milionů korun. Zvýšení leteckého provozu v Karlových Varech má umožnit hlavně ranvej s vyšší nosností a dvacetiletou životností. Vlastní modernizace ranveje stála asi 113 milionů korun.
ekonomika.ihned.cz 28. 6. 2006 14:47
Hlavně filmy, pak hvězdy
Hlavně filmy, pak hvězdy

41. ročník festivalu Karlovy Vary začíná.
(Autor: 
Hynek Glos, Lidové Noviny)

PRAHA 29. června 2006 | 9:05 Loňský jubilejní ročník karlovarského festivalu byl do jisté míry zlomový, jména jako Robert Redford a Sharon Stone se postaraly o hvězdné okamžiky. Podaří se na vysokou úroveň navázat i letos?


Na 230 filmů, řada světových a mezinárodních premiér, jména jako Luc Besson, Terry Gilliam, Kim Ki-duk, Andy Garcia - taková bude letošní karlovarská filmová přehlídka. 

Od první poloviny devadesátých let je karlovarský festival spojován se jmény Jiřího Bartošky, který je jeho prezidentem, a Evy Zaoralové, ta zastává funkci umělecké ředitelky. 

Tým pod jejich vedením dokázal z nepříliš respektované akce udělat festival, jehož místo je dnes mezi pěticí nejprestižnějších světových přehlídek. Karlovy Vary tedy patří do jedné rodiny s megapřehlídkami, jako je Cannes, Berlín nebo Benátky. 

Ze stovek filmových festivalů, které se pořádají po celém světě, je pouze dvanáct členy prestižní Mezinárodní federace asociací filmových producentů, patří sem i ten karlovarský. 

Prestiží takových přehlídek je uvádět snímky především ve světové premiéře (to znamená, že jde o první veřejné uvedení vůbec), případně mezinárodní (první uvedení mimo zemi vzniku) či evropské (první uvedení v Evropě).

Právě taková je v posledních letech filozofie karlovarské přehlídky: nabídnout čerstvé novinky světové tvorby s přihlédnutím k jejich estetické a etické hodnotě. 

Páteří každé přehlídky tzv. kategorie A je soutěž, kam jsou důsledně vybírány kvalitní filmy, které dosud jiný festival neuvedl. Snímky hodnotí porota, což je vždy sice velmi subjektivní, nicméně titul s festivalovým oceněním automaticky dostává pozvánky na další přehlídky a vzbuzuje zájem zahraničních distributorů - má prostě dveře do světa otevřené. 

Z českých filmů má letos takovou šanci novinka Jana Hřebejka Kráska v nesnázích, která bude mít v Karlových Varech světovou premiéru. Kromě soutěže hraných filmů mají Karlovy Vary i soutěž dokumentů a soutěž nazvanou Na východ od Západu.
Atmosféru tvoří diváci 
Vedle soutěží patří k nejsledovanějším sekcím Horizonty, kde se objevují "prověřené" tituly, tedy ty, které mají čerstvou cenu z některého z velkých festivalů. Letos bude k vidění reprezentativní kolekce filmů oceněných v Berlíně a Cannes. 

Nekonvenční, ryze autorské až experimentální tituly nabízí sekce Jiný pohled. Vedle toho mají v programu místo retrospektivy, tematické sekce a pocty významným tvůrcům. Velmi vyhledávané je Fórum nezávislých, k němuž se pravidelně upíná nejmladší festivalové publikum. 

Právě velmi početná divácká obec je výhradním specifikem karlovarského festivalu. Zatímco v Cannes či Benátkách chodí do kina takřka výhradně novináři a filmoví profesionálové, ve Varech jsou to hlavně mladí lidé, pro něž se vžilo označení batůžkáři. 

Právě je zajímají především filmy, hvězdy už mnohem méně. Ty jsou ovšem nezbytné pro vytváření mediálního obrazu festivalu, který se díky loňské hvězdné sklizni zejména v zahraničí velmi vylepšil. Letos se očekávají spíše výrazné režisérské
 osobnosti a zajímaví, byť ne úplně každému známí, herci. 

Bilancovat se bude až v sobotu 8. července, kdy budou ve velkém sále karlovarského hotelu Thermal předány Křišťálové globy a bude jasné, kolik diváků letos přijelo. 


ilmaři a herci: 

Andy Garcia - americký herec (Neúplatní, Dannyho parťáci) uvede svůj režijní debut Ztracené město 
Luc Besson - francouzský režisér (Leon, Pátý element, Brutální Nikita) představí svou novinku Angel-A 
Terry Gilliam - americký režisér (Brazil, Dvanáct opic, Kletba bratří Grimmů) přijede uvést snímek Krajina přílivu 
Kim Ki-duk - korejský režisér světového jména (Ostrov, Pobřežní hlídka) - jeho snímku Čas bude patřit zahájení 
Robert K. Shaye - americký producent, zakladatel společnosti New Line Cinema (Pán prstenů) převezme Křišťálový globus 
Timothy Hutton - americký herec (Obyčejní lidé, Dravec a feťák) přijede s Robertem K. Shayem 
Tom Wilkinson - britský herec (Do naha, Guvernantka) uvede film Vějíř lady Windermerové
Milena Vukotič - italská herečka podpoří tentýž snímek 
Danny Huston - americký herec a režisér představí snímky svého otce Johna Hustona 
Saffron Burrows - britská herečka (Ztráta sexuální nevinnosti, Hotel) - uvede snímek Gangster číslo 1 
Danny Trejo - americký herec (Kdysi dávno v Mexiku, Con Air) představí film Cherrybaby 
Lili Taylor - americká herečka (Faktótum) uvede film Ta známá Bettie Page 
Elizabeth Reaser - americká herečka přijede se snímkem Puccini pro začátečníky 
Hugh Dancy - britský herec uvede film Jako psi 
Leo Gregory - britský herec představí snímek Mimo kontrolu 

Fakta o 41. MFF Karlovy Vary
-Přehlídka se koná od 30. června do 8. července. O zahájení se postará snímek korejského režiséra Kim Ki-duka Čas, který bude v Karlových Varech uveden ve světové premiéře. 

-Na slavnostním zahájení bude předán Křišťálový globus za přínos světovému filmu americkému herci Andymu Garciovi. Na slavnostním zakončení pak převezmou Křišťálový globus za přínos světovému filmu režisér Jan Němec a americký producent Robert Shaye.
-Závěrečný večer bude patřit britské komedii Confetti. 

-Festivalovou znělku, z níž vychází celková výtvarná koncepce přehlídky, natočil výtvarník František Skála.
-O festivalovou trofej, Křišťálový globus, se bude ucházet patnáct celovečerních hraných snímků, šest jich bude uvedeno ve světové premiéře, českým zástupcem je Kráska v nesnázích Jana Hřebejka.
-Porota hlavní soutěže bude zasedat ve složení: režisér Goran Paskaljevič, herec Karel Roden, herečka Leila Hatami, režiséři Juliusz Machulski a Bent Hamer, filmový historik Laurence Kardish a scenárista Coleman Hough.
-Karlovarský festival by se měl stát místem, kde se uskuteční schůzka filmařů s politiky, kteří by měli jednat o budoucnosti financování české kinematografie. 

-Na loňskou návštěvu Roberta Redforda naváže letos sekce Sundance v Karlových Varech, uvede ji ředitel americké přehlídky Geoffrey Gilmore.
-Sté výročí narození velkého režiséra Johna Hustona připomene šest snímků.
-Svůj výběr evropských filmů stejně jako v minulých letech představí kritici prestižního filmového listu Variety.
-Dvě sekce představí národní kinematografie: Zaostřeno na britský film a Viděno sedmi - mládí očima francouzských tvůrců.
-Půlnoční projekce budou patřit hororům a "divným" filmům, na programu budou snímky George A. Romera, Nicolase Roega a Johna Waterse. Hororům bude 6. července věnován také zvláštní seminář.
-Zvláštní sekce představí tvorbu amerického vizuálního umělce a avantgardního filmaře Matthewa Barneyho, známého například jako autora videoklipů své životní partnerky, zpěvačky Björk.
-V těsné blízkosti hotelu Thermal bude umístěno "nafukovací" kino L'Espace Dorleans, do nějž se vejde 298 diváků. Letos je tam umístěna sekce Fórum nezávislých.
-Návštěvníci přehlídky si opět budou moci zakoupit Festival Pass na 1 den, 3 dny, 5 dnů či celý festival. Festival Pass umožňuje vyzvednutí tří vstupenek na tři různá představení denně, opravňuje také ke vstupu do sálu bez vstupenky pět minut před začátkem představení, pokud není kino zcela zaplněné.
Vyčerpávající informace o festivalu: www.kviff.com.

Osobnosti 41. ročníku MFF Karlovy Vary

F

 
Darina Křivánková, Lidové Noviny

Karlovy Vary přitahují ruské investory
Ruští podnikatelé pokládají investice do lázeňských staveb v České republice za prestižní a daleko bezpečnější než podobné podnikání v Rusku.

Moskva 30. května
Proto si oblíbili například západočeské lázně Karlovy Vary. Ruským vlastníkům patří nejdražší městské hotelové řetězce Imperial a Bristol, v loňském roce začali financovat stavby dalších dvou hotelů ruské společnosti Inteko a Sistěma, napsal ruský deník Vedomosti.
_Poslední velkou ruskou investici v lázeňském městě slibuje ruská stavební společnost Inteko, která už loni vydražila pozemek na stavbu luxusního hotelu. V současné době se věnuje přípravě projektu a hledá realizátora. Předpokládaný objem investic dosáhne asi deseti milionů dolarů, citovaly Vedomosti zástupce Inteko.
_V loňském roce dokončila stavbu hotelu v západočeských lázních i ruská společnost Sistěma. Lázeňský komplex pro 128 hostů se rekonstruoval tři roky a stál několik desítek milionů dolarů. Hotel v Karlových Varech vlastní i moskevská radnice.
_Rusové začali skupovat, opravovat a stavět nemovitosti v Česku na začátku 90. let. "Bylo k tomu několik důvodů: především nízké ceny, zvláště ve srovnání s Moskvou, a popularita Česka u ruských turistů. Bylo zde mnoho hotelů postavených v době socialismu, které byly nepřijatelné pro Evropany, ale nám nevadily," citovaly Vedomosti Marinu Smirnovovou z konzultační společnosti Colliers International.
_V polovině 90. let stála slušná nemovitost v Karlových Varech kolem 100.000 dolarů, uvedly Vedomosti. Dnes průvodci ruským turistům ukazují, který hotel má ruské majitele. Některé ruské turistické průvodce uvádí, že v ruských rukou je až 70 procent karlovarských domů.
_Podle zasvěcených například patří dva hotely - Dům Pavlova a Kolonnada - ruskému režiséru a herci Nikitovi Michalkovovi. Jeho referent Denis Baglaj ale tuto informaci popřel. Šest hotelových domů vlastní ruský podnikatel Alexandr Rebenkov, síť karlovarských hotelů patří také ruskému byznysmenu Borisu Kočerovovi. Ruští vlastníci ale většinou nechtějí o svém majetku v zahraničí mluvit.
_"Mnoho ruských společností vlastní nemovitosti v Česku, ale informovat o tom nespěchají. Většinu domů koupili náhodou. Pro mnohé to ani není byznys, ale otázka prestiže," míní ředitel firmy Orange Ring Hotel Management Sergej Kolesnikov.
_Jiní experti se domnívají, že vlastnictví nemovitosti v Česku má pro Rusy i psychologický význam. "Investiční risk je tady nižší: je tu dlouho existující trh, dobrá úroveň obslužnosti, vysoká návštěvnost na rozdíl od ruských lázní, které jsou sezónní," míní analytička Irina Ušakovová.